Tüp Mide Nedir?

1990 yılından beri mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Günümüzde uygulanan tüp mide ameliyatının bir diğer adı ise , sleeve gastrektomidir. Tüp mide ameliyatı gastrik bypas ve biliopankreatik diversiyon gibi ameliyatların yapılamayacak kadar süper obezite hastaları için operasyon öncesi gerçekleştirilen bir ilk aşama cerrahisidir. Tüp mide ameliyatı tek başına da yeterli olduğu durumlarda diğer ameliyatlara gerek kalmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı şu şekilde gerçekleştirilmektedir. Midenin büyük bir kenarı kesilip çıkartılır bu nedenle %80-85 küçülen bir mide tüpü ortaya çıkar.

Tüp mide ameliyatıyla açlık hissi de önlenmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında ağızdan sıvı alımı gerçekleşebilmektedir. Sıvı alımı sonrasında ise hasta genellikle evine gitmektedir. Kilo kaybı ilk 6 ayda daha hızlı bir süreç gösterirken daha sonra yavaşlamaya başlamıştır.

Tüp mide operasyonunun ardından verilen kiloların kalıcılığı %75-80 oranlarındadır. Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların yeme düzenlerine dikkat etmesi ve orantılı egzersiz yapması gerekmektedir.

Tüp mide operasyonunda vücut kitle indeksi 35’ten fazla olup şeker hastalığı bulunmayan hastalar için uygun bir hastalık olarak görülmektedir.

Süper obezler yani vücut kitle indeksi 44 ve üzeri olan hastalar için tüp mide ameliyatı ilk aşama olarak görülmektedir.

Tüp mide ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için Doç. Dr. Osman Yıldırım’ın anlatımını izleyebilirsiniz.